Kolmkümmend aastat tunneliehitusega tegelevat K-Mosti juhtinud ja aktsiate kontrollpakki omanud Anatoli Kononenko otsustas ettevõtlusest tagasi tõmbuda.
- Bauschmidti omanik Mait Schmidt. Foto: Meeli Küttim
Kommentaar
Arutasime K-Mosti ostu
Sven Pertens
Lemminkäinen Eesti AS juht
Arutasime K-Mosti ostu, kuid loobusime, sest see ei sobinud kokku meie ettevõtte strateegiaga.Bauschmidt on kahtlemata tubli ehitusettevõte ja näidanud oma võimekust ka väljaspool Eestit. Kuna Lemminkäinen Eesti põhitegevus on teede- ja taristuobjektide ehitus ning Bauschmidt on keskendunud hoonete ehitusele, ei ole me seniajani konkurentidena teineteist kuigi palju mõjutanud. Lemminkäinen Eesti tegeleb küll samuti mitteeluhoonete ehitusega, kuid kogu hoonete ehituse turgu arvestades väheses mahus.Ühinemised ja tegevuste ülevõtmised on normaalsed turuprotsessid. Arvestades Eesti ehitusturu ligikaudset mahtu 2 miljardit eurot, on Bauschmidti ja K-Mosti ühinemise mõju väga väike. K-Mosti põhitegevus on sildade ehitus ja kuna Bauschmidt ei ole seni olnud sillaehituse turul aktiivne, ei näe ma suurt jõuvahekordade muutumist. Võimalik, et Bauschmidt soovib K-Mosti ostmisega suurendada oma jõududega tehtavate betoonitööde võimekust.
Kononenko asub Moskvas pensionipõlve nautima ning stabiilselt Äripäeva ehitusfirmade edetabelis püsinud K-Most saab uue suuromaniku.
Kononenko valis oma elutööd jätkama kogenud ehitusettevõtja Mait Schmidti, kes alustas kolm aastat tagasi Eesti ehitusturul Bauschmidti-nimelise firmaga. Enne seda müüs ta Toomas Lumanile oma osaluse börsifirmas Nordecon.
Magus kaup
„Olen juba vana inimene,“ põhjendas müügiotsust Kononenko (72). Ta räägib, et jutud tema huvist osalus ära müüa hakkasid turul levima ning talle tehti K-Mosti aktsiatele mitu ostupakkumist. Bauschmidti pakkumine oli kõige parem, tehing ootab praegu konkurentsiameti heakskiitu.
Täpset müügisummat polnud Kononenko nõus avaldama. Äripäeva hinnangul on ettevõtte koguväärtus umbes 2,7 miljonit eurot. Kononenko peab seda hinnangut ülepakutuks. „Praegu ei ole selline aeg. Kaks aastat tagasi oleks ilmselt ettevõtte väärtus nii suur olnud küll, siis oli palju tellimusi. Ka konkurents on tihenenud,“ lausus ta.
Kononenko tuli Eestisse 1968. aastal ning on K-Mosti juhtinud üle 30 aasta. Viimastel aastatel hoidis ta ettevõtte juhtimisest eemale, sest kolis elama Moskvasse, kus elavad ka tema poeg ja tütar. „Olen viimasel ajal pidevalt kord kuus kümneks päevaks Eestisse tulnud. Aga ma olen juba vana ja mul on raske edasi-tagasi sõita,“ lausus Kononenko.
Pärast osaluse müüki jääb side Eestiga nõrgemaks, kuid täielikult ei kavatse Kononenko kontakti kaotada. „Meil on siin korter ja me püüame ikka kord kvartalis Eestit külastada,“ märkis ta.
Kaasosanikel ei jätkunud jõudu
Lisaks Kononenkole on K-Mostil arvukalt väikeaktsionäre, kelle osalus on kõigil alla 10%. Kuni augustini oli omanikeringis ka logistikafirma NT-Logistika, mida seostatakse Endel Siffiga. „Kaasaktsionärid ei tahtnud minu osalust osta, neil ei oleks olnud selleks jõudu,“ lausus Kononenko.
Ta lisas, et kinnisvarabuum ei teinud K-Mosti omanikke rikkaks, sest eelistati tegeleda põhitegevuse ehk sildade ja raudtee ehitusega. See on spetsiifiline äri, kus tellimuste arv on aastate lõikes väga erinev ning tööde tegemine sõltub ka aastaaegadest.
Bauschmidti tegevus on aga ehitusturul oluliselt laiem ning K-Most on neile hea täiendus, neil on nüüd ehitusäris täiskomplekt, põhjendas Kononenko Bauschmidti huvi K-Mosti enamusosaluse vastu.
Mis on mis
BauschmidtLoodud 2012. aastal.Asutaja Mait Schmidt, kes kuulus enne seda Nordeconi omanikeringi.Kontserni kuuluvad ettevõtted tegelevad hoonete ehitusega Eestis, Lätis, Leedus ja Soomes.Lisaks tegelevad Bauschmidti kontserni kuuluvad Eesti ettevõtted kinnisvaraarenduse ja projekteerimisega.
K-MostTegutseb Eestis.Omanikud: 51% Anatoli Kononenko, 17% K-Most AS, 32% väikeaktsionärid.Ehitab sildu ja tunneleid ning teeb vähesel määral ka betoonitöid.Äripäeva ehitusfirmade TOPis alates 2005. aastast. Lisaks on ettevõtte olnud ka teede-ehitusfirmade TOPis ja 2006. aasta Gaselli TOPis.
Olulised objektid
K-MostKukruse-Jõhvi teelõigu ehitusTartu ringtee silla ehitusVariku viadukti ehitus
BauschmidtÄrihoone Büroo 83 ehitus TartusCity Residence Tallinnas, Tartu mnt 56/58Novira Plaza Tallinnas, Tartu mnt 2Korterelamu remont Tallinnas, Erika 15Korterelamu ehitus Pärnus, Väike-Veski 24Korterelamu ehitus Tallinnas, Kadriorus, Vesivärava 16Korterelamu ehitus Põhja-Tallinnas, Suur-Laagri 12Maja renoveerimine Varnja külas, TartumaalKorterelamu ehitus Tallinnas, Vana-Kalamaja 48
Allikas: Äriregister
Schmidt jääb kidakeelseks
Bauschmidti omanik Mait Schmidt on otsustanud järgida põhimõtet, et enne munemist ei kaagutata. „Praegu ootame konkurentsiameti otsust, siis saame tehingu lõpuni viia. Enne seda ei taha ma midagi kommenteerida,“ lausus Schmidt. Ta lisas, et otsus peaks saabuma paari nädala jooksul.
Konkurentsiametile esitatud koondumisteates on kirjas, et koondumise eesmärk on laiendada Bauschmidti tegevust rajatiste ehituste valdkonda, täpsemalt sildade ja tunnelite ehitusse. Siht on omandada tootmisbaas, et arendada välja raudteebetoonelementide tootmisüksus.
Konkurent on pessimistlik
„Ühinemine võib õnnestuda ja võib mitte õnnestuda,“ ütles Nordlin Ehitus OÜ suuromanik ja juhatuse esimees Ülo Older. Tema sõnul ei kehti kahe ettevõtte ühinemisel reegel, et üks pluss üks võrdub kaks.
„Kui ettevõte võtab endale uue tegevusala või kohustused, siis on ka oluline, et neid kohustusi suudetakse täita,“ märkis Older. „Kindlasti on kahe ettevõtte ühendamine väga keeruline, sest palju erinevaid inimesi peab hakkama nüüd koostööd tegema. K-Most ei ole pisike ühemehefirma, vaid tegemist on suure ettevõttega, mis on tegutsenud mitukümmend aastat,“ rääkis Older. Tema kinnitusel ei olnud Nordlin Ehitus K-Mosti ostust huvitatud.
„Laienemine võib tunduda ahvatlev, aga see ei pruugi minna lihtsalt. Mina suhtun teistesse ehitustegevustesse laienemisse hästi skeptiliselt,“ märkis Older. Ta lisas, et samas aitab tegevuse laiendamine hajutada riske, kui tegutsetakse ka erinevates riikides.
Põlvkonnavahetus on vajalik
Teede REV-2 ASi juhatuse liikme Tarvo Kuuse sõnul on turuosaliste konsolideerumine mõistetav ja loogiline. „Osa ettevõtteid vajab põlvkonna vahetust,“ märkis Kuusk. „Ilmselt nägid mõlemad pooled tehingus kasu ja kui K-Mosti pikk ajalugu ja kogemused toetavad noore Bauscmidti strateegiat, on tegemist õige otsusega.“
Kuuse lisas, et kui Bauschmidt jätkab ja arendab edasi seda, mida K-Most seni tegi, on see tehing ka neile kasulik. „Oleme K-Mostiga mõnes projektis koostööd teinud ja ehk oskame ka edaspidi üksteisele kasulikud olla. Soovin meeskonnale sirget sihti! Muutused on edu garant,“ lisas Kuusk.
Seotud lood
Ehitaja Bauschmidti saneerimine näitab väikefirma Klaaspasun juhatuse liikme Aare Roosiväli hinnangul peatöövõtjate probleeme ehitusturul. Peatöövõtjad viskavad kivi hoopis tellijate kapsaaeda.
Bauschmidtil tõmbas vaiba alt vaidlus arendaja Endoveriga, kes nõuab leppetrahvi. Turuosalised leiavad, et probleem ei saa olla vaid selles.
Pankrotistunud ehitaja Bauschmidti tütar Baumost läheb järgmisel kuul võlgade katteks müüki. Firma ostmine võiks huvitada Rail Balticu tulevasi ehitajaid.
Baumosti värske omanik Bruno Lill sai ettevõtte kätte alghinnaga, olles ainus huviline oksjonil.
Tänapäeval ei räägita videokaameratest enam ainult objektide turvalisuse tagamise kontekstis. Tehnoloogia kiire areng on muutnud videovalve lahendused mitmekülgseteks tööriistadeks, mis pakuvad palju enamat kui pelgalt valvet.